Historia firmy Dyson
James Dyson

"Jak każdy, denerwujemy się gdy urządzenia nie działają właściwie. Jako projektanci mamy na to wpływ. Naszą pasją są wynalazki i ulepszenia."

Nowy design

Nowy pomysł

W 1978 roku James Dyson zdenerwował się malejącą wydajnością swojego odkurzacza. Po rozłożeniu go na części zauważył, że worek odkurzacza jest całkowicie zapchany przez kurz, co powodowało spadek siły ssania. Wcześniej, na użytek fabryki, w której pracował, skonstruował przemysłową wieżę cyklonów, która odseparowywała cząsteczki farby od powietrza za pomocą siły odśrodkowej. Ale czy ta sama zasada zadziała także w odkurzaczu?

Zabrał się do pracy. 5 lat i 5127 prototypów później udało mu się stworzyć pierwszy na świecie odkurzacz bezworkowy.

Siła G

G-Force

Pierwszy odkurzacz Jamesa Dysona został sprzedany w Japonii, kolebce produktów o zaawansowanej technologii. Znany jako "G-Force", zaimponował Japończykom swoją wydajnością i szybko stał się symbolem statusu, za który trzeba było zapłacić 2000 dolarów. W 1991 roku zdobył także nagrodę International Design Fair na targach w Japonii.

Odkurzacz DC01

DC01

Dzięki pieniądzom uzyskanym ze sprzedaży odkurzaczy, James Dyson mógł założyć swoją własną firmę - Dyson Ltd. W 1993 roku otworzył centrum badawcze oraz fabrykę w miejscowości Cotswolds i rozpoczął pracę nad nowym odkurzaczem, takim który wychwyci nawet mniejsze cząsteczki kurzu. Model DC01, od słów "Dual Cyclone" był pierwszym odkurzaczem, który zachowywał 100% siły ssania przez 100% czasu odkurzania.

Dyson na świecie - mapa

Dyson dziś

Dziś, odkurzacze Dyson są sprzedawane w ponad 65 krajach na całym świecie. Działaność firmy Dyson rozpoczęła się od jednego człowieka i jednego pomysłu, obecnie jest to najbardziej nowoczesne technologicznie przedsiębiorstwo, która zatrudnia ponad 1000 inżynierów na całym świecie. Mimo wszystko nie spoczywa na laurach.

Inżynierowie Dyson

Inżynierowie Dyson

Inżynierowie i naukowcy Dyson z Wielkiej Brytanii, Singapuru i Malezji nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami oraz udoskonaleniami odkurzaczy Dyson. Obejmują one szeroki zakres dziedzin w tym między innymi: dynamikę płynów, robotykę, akustykę, elektronikę i mikrobiologię. Każdy inżynier jest ekspertem w swojej dziedzinie. Ich wspólne osiągnięcia gwarantują, że urządzenia Dyson przewyższają inne i są tak zaprojektowane aby pracować jak najdłużej.

Zbliżenie urządzenia

Dyson na świecie

Od Malmesbury do Malezji i od Chicago do Singapuru, Dyson posiada swoich pracowników na całym świecie. Każda osoba odgrywa znaczącą rolę w sukcesie firmy. Niedawno w Singapurze, Dyson zainwestował w budowę specjalnego obiektu dedykowanego tylko silnikom. Jego jedynym celem jest codzienne precyzyjne wytwarzanie cyfrowych silników Dyson - kluczowej technologii w sercu najnowszych urządzeń Dyson.

Biuro Dyson - Malmesbury

Badania, Design i Rozwój

Wszystkie wstępne badania, projekty i rozwój technologii Dyson przeprowadzane są w siedzibie głównej Dyson w Malmesbury w Anglii. To tutaj James Dyson i jego zespół inżynierów codziennie ciężko pracują, stale znajdując sposóby aby rzeczy działały lepiej.

Prototyp odkurzacza cylindrycznego Dyson

Poprawiać. Ulepszać. Poprawiać. Ulepszać

Inżynierowie i naukowcy Dyson stale poprawiają swoje pomysły. Dziś produkcja prototypów jest szybsza i bardziej zaawansowana. Inżynierowie Dyson produkują więcej protytypów stale dążąc do doskonałości.

Materiały Dyson

Inżynieria materiałowa

Urządzenia Dyson posiadają spójną strukturę. Są wytrzymałe i lekkie. Wiedza na temat geometrii i nowoczesnych materiałów oznacza, że inżynierowie Dyson mogą zrobić więcej wykorzystując mniej. Mniej materiałów, mniej ciężaru, mniej marnotrawstwa.

Fundacja Jamesa Dysona

Inżynieria przyszłości - Fundacja Jamesa Dysona

Inżynierowie rozwiązują problemy świata. Potrzebujemy więcej takich osób. Dlatego pasją Jamesa Dysona jest zachęcanie młodych ludzi do kontynuowania zgłębiania wiedzy w dziedzinie nauki, technologii i inżynierii. Fundacja Jamesa Dysona jest ogranizacją charytatywną, która wspiera uczniów i nauczycieli poprzez stypendia, programy edukacyjne i materiały dydaktyczne.

Nagroda Jamesa Dysona - Titan Arm

Nagroda Jamesa Dysona

Nagroda Jamesa Dysona to międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie designu. Powstała aby inspirować nową generację inżynierów poprzez docenianie ich pracy i prezentację ich wyników na arenie międzynarodowej. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Jamesa Dysona w ramach misji, której na celu jest inspirowanie młodych osób inżynierią projektową, tak aby wykorzystywać ich potencjał i dać możliwość zostania inżynierem.

;